Tworzywa naturalne

Tworzywa naturalne

Nasz świat bliski jest utonięcia we Wszechświecie. Lub samospalenia. Lub jedno i drugie. Produkujemy coraz więcej śmieci, których nie jesteśmy w stanie przerobić do powtórnego użytku. Nie potrafimy ich zniwelować, nie potrafimy się im oprzeć. Butelki, papierki, puszki, opakowania, siatki, stare kable od telefonów, podpaski. Największe spustoszenie na naszej planecie sieje plastik. Jest zarazą naszych czasów. Miał być ułatwieniem, alternatywą, pomocą. Owszem, jeśli używalibyśmy go z głową. Jeśli jego produkcja byłaby pod stałą kontrolą, a zużycie ograniczone. Ale tak nie jest i oto, po kilkudziesięciu latach od jego wynalezienia, toniemy w plastiku. Dosłownie i w przenośni.

Moda czy Planeta?

Coraz częściej słyszymy o plastikowych sukienkach, koszulach, całych ubraniowych kolekcjach stworzonych z recyklingowanego plastiku. Ale czy o to chodzi? Czy to jest ścieżka, którą powinniśmy podążać? Czemu zamiast plastikowego kubka nie możemy wybrać papierowego, a zamiast plastikowych torebek, nosić materiałowe. Lepsza jest listonoszka skórzana, czy listonoszka z plastiku? Obrońcy praw zwierząt mieliby na to odpowiedź. Jednak nie jest to takie oczywiste. Wykorzystywanie użytego już raz plastiku jest owszem dobre, jednak przez niektórych rozumiane opacznie.

Czy nie lepiej byłoby po prostu powoli, małymi krokami, wyeliminować z naszego życia plastik, zamiast wydawać fortunę na nietrwałą torebkę z plastiku? Przecież rzekomo jednorazową siatkę foliową możemy wykorzystać kilkukrotnie, jeśli już raz kupiliśmy w niej jabłka. Następnego dnia, zamiast płacić pięćdziesiąt groszy za kolejny plastik, możemy kupić w niej buraki… Bezsensowne wydawanie pieniędzy jest zarazą naszych czasów. A przynajmniej tych, których na to stać. Bo są i tacy, którzy plastiku nie znają, żyjąc wciąż w swoich bambusowych chatkach w głębi dżungli. Niech tak zostanie, pozwólmy im żyć bez plastiku, bez Internetu, bez zepsucia.

To można żyć bez plastiku?

Zastanówmy się zatem dwa razy, zanim kupimy zestaw słomek, bez których napój będzie smakował tak samo, a może nawet lepiej. Zanim kupimy mleko w plastiku, skoro na półce obok stoi mleko w szklanej butelce. Zastanówmy się, zanim wydamy fortunę na koszulkę z modnej kolekcję kolesia, który wymyślił jak zbić fortunę na ogólnoświatowym problemie, którym jest recykling. Może te same pieniądze moglibyśmy zainwestować w dom dziecka, albo w akcję charytatywną w Afryce? W biednych krajach, tak zwanych krajach trzeciego świata problem śmieci jest jeszcze większy. Kraje te nie dość, że muszą zmagać się z własnymi śmieciami, to jeszcze w zamian za rekonwalescencję pieniężną, przyjmują śmieci od krajów lepiej rozwiniętych. Tak sprawa ma się w dziesiątkach najuboższych państw na świecie, między innymi w Sudanie, Bangladeszu, Indiach, Argentynie, czy Etiopii.

Nie ulegajmy trendom, hołdujmy tradycji, doceniajmy trwałe i naturalne tworzywa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *