Torebki i buty opanowują szafy

Torebki i buty opanowują szafy

Torebki i buty to chyba najczęściej kupowany przez kobiety dodatek. Dobrze jest mieć ich sporo, aby pasowały na każdą okazję i do każdego ubioru. Małe, duże, na ramię, do ręki, skórzane, materiałowe, w paski, w kropki, czarne i czerwone. W dobrym guście jest dopasowywanie torebki do butów i na odwrót, jednak obecna moda dopuszcza kompletnie nietuzinkowe rozwiązania i połączenia. Nie istnieje już niestosowne połączenie kolorów czy stylów. Stare staje się nowe, niemodne zyskuje drugą szansę.

Babcine szafy, antykwariaty, ciucholandy

Moda zatacza kręgi, to pewne. Bardzo dużo najnowszych trendów zahacza o modę, którą nasze mamy i babcie schowały do szafy, aby teraz z dumą wyjąć zachomikowany sweter czy torebkę i wręczyć swojej córce czy wnuczce jako najnowszy krzyk mody. Szczególnie pomaga moda na ubrania noszące ślady przetarć i zabrudzeń. Stare kurtki jeansowe wracają do łask, dzwony, dzianinowe torebki, sztruksowe kurtki, kaszkiety naszych ojców. Modne torebki sprzed kilkudziesięciu lat, na których widać jakość minionych pokoleń. Kiedyś produkty wykonywane były, aby służyć przez lata. Dziś nikogo nie dziwi, że buty służyły jeden sezon, a biała, bawełniana koszulka przetarła się po miesiącu.

Są oczywiście także rzeczy, które nigdy nie wyszły z mody. Haftowane obrusy, wełniane sweterki. Ręczna robota wraca do łask i płacimy za nią teraz dużo więcej, niż kilkadziesiąt lat temu. Ręcznie tkany szalik z Indii, kontra apaszka ze sklepu sieciowego. Unikalne jest modne i słono za to płacimy. Ale jest to także szansa dla rzemieślników i hobbystów. Powstają nowe nisze, szybko zapełniane przez pomysłowych inwestorów. Dziergane pledy, kute własnoręcznie bramy do posesji, rzeźby, obrazy, orientalne dywany. Dodatkowym atutem jest moda na naturalne materiały takie jak wiklina, len, bawełna. Niektóre wielkie przedsiębiorstwa meblarskie i ubraniowe szybko zdały sobie sprawę z nadchodzących trendów i wypromowały swoje „naturalne kolekcje”, sprzedając je drożej, jako unikatowe. Świadomi klienci, chętnie dopłacają za modne, ale jednocześnie ekologiczne rozwiązania. Czy kosz na warzywa z wikliny może równać się z plastikowym? Czy koc maszynowo tkany i barwiony ma szansę z ręczną robotą tybetańskich gospodyń?

Także antykwariaty wracają do łask, nie wspominając o ciucholandach. Można w nich wygrzebać modne perełki, odrzucone przez poprzednich właścicieli. Niegdyś kojarzone z brakiem środków kupującego, dziś ubierają i zaopatrują największe gwiazdy i zamożnych ludzi. Stare rzeczy, modne torebki dostają nowe życie, drugą szansę. Czasem należy im się lekka renowacja, czasem wystarczy wyjąć otrzepać z kurzu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *