Skóra naturalna czy syntetyczna?

Skóra naturalna czy syntetyczna?

Jeśli nie jesz mięsa, to prawdopodobnie nie zawahasz się z odpowiedzią. Jeśli jednak masz w szafie swoją ukochaną skórzaną torbę od kilku lat, na pewno doceniasz jakość wyrobów ze skóry naturalnej, niezależnie od wyznawanych poglądów. Mięsa można nie jeść także z innych powodów, niż ideologiczne. Specyficzna dieta, wymagająca wyeliminowania mięsa, może być tego przyczyną. Zdarza się także, najczęściej w krajach słabiej rozwiniętych, że mięso jest dobrem ciężko dostępny. Wtedy mamy do czynienia z decyzją niezależna od człowieka.

Węże i gatunki zagrożone zostawmy w spokoju

Uważam, że noszenie pasków, torebeczek i bucików ze skórki węża czy lisa, jest w dzisiejszych czasach pewnym nietaktem. Spytacie mnie może czym różni się zabijanie lisa dla skóry, od zabicia kozy, owcy lub świni? To prawda, niczym. Jednak są zwierzaki, które zabija się tylko dla skóry, a są i te wymienione powyżej, z których skóra jest zdzierania w procesie wykorzystania całego zwierzęcia, które zostało zabite na mięso. Są także zwierzęta pod ochroną, które mają bardzo dobrej jakości skórę, ale ich zabijanie grozi wyginięciu gatunku. Te skóry są najbardziej wartościowe. Warto więc widząc w sklepie internetowym hasło portfel damski skóra naturalna upewnić się, że portfel damski skóra naturalna nie został wykonany ze skóry z zagrożonego gatunku. Jedna sprawa, że byłoby to nielegalne, druga, że pewnie kosztowałby krocie. Warto jednak dla własnego, czystego sumienia sprawdzić tą informację przed zakupem.

Skóra syntetyczna

Skóra syntetyczna wyglądem przypomina naturalną, czasem trudno je od siebie odróżnić. Jednak syntetyk, to wciąż syntetyk. Jest tańszy, mniej trwały i mniej przyjemny w dotyku. Ma jednak swoje plusy. Lepiej znosi warunki atmosferyczne oraz sprawdza się w miejscach, gdzie konieczne jest odkażanie skóry środkami dezynfekującymi (na przykład w gabinetach dentystycznych). Na dłuższą metę jednak różni się sposób starzenia się obydwu skór i prędkość niszczenia. Inaczej reagują także na wysokie temperatury. Sztuczna skóra topnieje, naturalna kurczy i twardnieje. Obecnie skóra syntetyczna, zwana także skajem, posiada powłokę poliuretanową. Kiedyś był to poliester. Oczywiście jakość sztucznej skóry wciąż rośnie, jednak nie zapowiada się, aby naukowcy opatentowali skórę właściwościami dorównująca skórze naturalnej. Skóra naturalna lepiej oddycha i jest bardziej trwała. Wszelkie zadrapania i przetarcia wyglądają na niej naturalnie i nie szpecą produktów.

Podsumowując

Zakup skóry naturalnej robimy raz na kilka lat. Syntetyczne produkty są krótkotrwałe, więc nie dość, że pożerają nam budżet dużo częściej, to jeszcze zaśmiecają środowisko. Jeśli jednak nie zależy nam na trwałości, a cenie, z pewnością powinniśmy sięgnąć po skórę syntetyczną. Także dla specjalistycznych celów, do wszelkiego rodzaju gabinetów oraz miejsc, gdzie skóra zostaje wystawiona na oddziaływanie słońca, wiatru, deszczu, czy śniegu, warto sięgnąć po skórę syntetyczną. Mowa o wszelkiego rodzaju fotelach motocyklowych, skuterach śnieżnych, łodziach, czy motorówkach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *